Szwed i Biedroń w Sejmie: Pakiet klimatyczno-energetyczny UE 2030 korzystny dla obywateli i samorządów. Powołujemy Instytut Zielonej Energii

Dariusz Szwed, Beata Maciejewska, Robert Biedroń. Fot. Fakty Dnia, Słupsk. Print-screen z tv23 października w Sejmie odbyła się konferencja Roberta Biedronia (poseł na Sejm RP) i Dariusza Szweda – członków Rady Programowej Zielonego Instytutu. Przedstawiono stosunek ZI do negocjowanego w Brukseli Pakietu Klimatycznego. Robert Biedroń zaprezentował również powołany przez niego w Słupsku Instytut Zielonej Energii.

Szwed zaprezentował panel fotowoltaiczny jako symbol zielonej energii. „Taki panel może zabezpieczyć nam przyszłość. (…) Zależy ona w bardzo dużym stopniu od samorządów i społeczeństwa obywatelskiego”.

Odnosząc się do koncepcji powołania Instytutu Zielonej Energii w Słupsku, Szwed zaznaczył, że Słupsk ma ogromne szanse stania się liderem zielonej energii w Polsce ze względu na warunki nasłonecznienia i uwiatrowienia. „Cały region Pomorza można nazwać zagłębiem wiatru i słońca” – dodał przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu. Zdaniem Szweda region Środkowego Pomorza jest zaniedbany przez rządzących. „Mamy tam do czynienia z ogromną skalą ubóstwa energetycznego. Ludzie płacą ogromne rachunki za prąd, ciepło, paliwo do swoich samochodów” – powiedział.

Według Szweda baza naukowa regionu i ogromny kapitał ludzki sprawia, że Słupsk jest świetnym miejscem na powołanie Instytutu Zielonej Energii.

Szwed skrytykował dotacje dla energetyki węglowej, w sytuacji, gdy nie idzie za tym wsparcie dla zielonej energii. Jako priorytet określił rozwijanie polskich zielonych technologii i zwiększenie efektywności energetycznej. Jego zdaniem, zmniejszyłoby to uzależnienie od Rosji, a zarazem przyczyniłoby się do poprawy sytuacji gospodarczej kraju. „Zamiast importować źródła energii moglibyśmy produkować je sami i oszczędzać pieniądze”.

Robert Biedroń stwierdził, że ewentualne weto Polski dla pakietu klimatycznego nie rozwiąże naszych problemów. „Polska niewiele zrobiła, żeby zdywersyfikować nasze źródła produkcji energii. Zmarnowane zostały lata, kiedy mogliśmy wprowadzić ustawę o odnawialnych źródłach energii i poprzez nią promować alternatywę” – dodał Biedroń. Jego zdaniem z tej opieszałości wynika osamotnienie Polski w UE ws. energetycznych. „Kuriozalne jest to, że w Polsce nie ma kierunków studiów, które kształcą specjalistów w zakresie zielonej energii” – stwierdził. ”Inwestycje w zieloną energię spowodują powstanie tysięcy miejsc pracy” – podsumował Szwed.

Cała konferencja do obejrzenia na stronie Sejm RP.

List do premier Kopacz ws. celów polityki klimatycznej

Zielony Instytut jest jedną z organizacji, które podpisały się pod listem do Premier polskiego rządu, Ewy Kopacz, ws. polityki klimatycznej.

Sygnatariusze listu - organizacje społeczne, przedsiębiorców i samorządów lokalnych, zwracają uwagę, że realizacji polityki klimatycznej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, poprawy standardu życia obywateli, stworzenia nowych miejsc pracy i ograniczenia ubóstwa energetycznego. Ich zdaniem może to przyczynić się do dalszego rozwoju gospodarczego Polski.

Pobierz list w formacie PDF

DEMOKRACJA ENERGETYCZNA: Wrześniowe wydarzenia z udziałem Zielonego Instytutu

24.09

Beata Maciejewska, prezeska Zielonego Instytutu weźmie udział w panelu dyskusyjnym "Zmiana społeczna moderowane przez OZE w Polsce", która odbędzie się w środę, 24 września podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland.

Szczegółowy program i rejestracja na konferencję tutaj.

23-24.09

Dariusz Szwed, przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu weźmie udział w V Międzynarodowym Kongresie Energii Odnawialnej greenPOWER 2014.

Trzecia rocznica katastrofy w Fukushimie - relacja

W Sejmie odbyła się konferencja w 3. rocznicę katastrofy w Fukushimie: "TAK dla demokracji energetycznej, NIE dla polskiej Fukushimy", organizowana pod matronatem Wicemarszałkini Sejmu Wandy Nowickiej.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki, posłanka Anna Grodzka i posłowie Ryszard Kalisz,Robert Biedroń i Andrzej Rozenek oraz posłowie PiS,PO,SLD i PSL a także Maciej Muskat i Iwo Łoś z Greenpeace Polska, Beata Maciejewska i Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu i Andrzej Sławiński z „Komitetu mieszkańców Nie dla atomu w Żarnowcu, gm. Krokowa”

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Zobacz zapis video konferencji prasowej

Zapis video całej konferencji

Relacja ze spotkania n.t. Fukushimy i demokracji energetycznej w Mielnie

27 listopada Zielony Instytut gościł w Mielnie, gdzie odbyło się spotkanie na temat katastrofy jądrowej w Fukushimie oraz korzyści z rozproszonej energetyki odnawialnej pod patronatem wójciny gminy Mielno Olgi Roszak-Pezały. Pojawili się na nim między innymi działacze samorządowi, dziennikarze oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Pierwsza część spotkania poświęcona była katastrofie w Fukushimie, a druga odnawialnym źródłom energii i demokracji energetycznej. 

Otwierając spotkanie wócina gminy Mielno Olga Roszak-Pezała zaznaczyła, że w lokalnym referendum mieszkańcy w blisko 95% opowiedzieli się przeciwko budowie elektrowni atomowej. Są natomiast otwarci na odnawialne źródła energii, które, w przeciwieństwie do atomu, nie zagrożą turystyce.

W swojej prezentacji na temat sytuacji w Japonii po katastrofie jądrowej w Fukushimie japoński naukowiec Yasuhiro Igarashi opowiedział, jak w praktyce wyglądał bilans strat i zysków dla mieszkańców prefektury Fukushima w związku z lokalizacją tam elektrowni atomowych.

Gościnią z Japonii była także członkini japońskiej Polonii Barbara Henmi, która przypomniała m.in. o tym, że w przeciwieństwie do wielu krajów, Polska nie ewakuowała swojej ambasady i swoich obywateli w marcu 2011 r. narażając ich życie i zdrowie.

Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu mówił o tym, jak ważne jest odzyskanie kontroli nad energią przez obywateli, co spotyka się z oporem ze strony koncernów energetycznych.

Beata Maciejewska (Fundacja Przestrzenie Dialogu, Zielony Instytut) podała wiele konkretnych przykładów na to jak OZE przynoszą lokalnym społecznościom zyski, rozwój i niezależność. 

Ekspert Ludomir Duda przypomniał, że ziemskie zasoby kończą się w zastraszającym tempie, a jedynym wyjściem dla ludzkości jest efektywność energetyczna i racjonalne gospodarowanie zasobami. W tą filozofię wpisuje się Autonomiczny Dom Dostępny, który sam zaopatruje się w energię, a koszt jego budowy nie jest większy od budynku konwencjonalnego.

Następnego dnia paneliści uczestniczyli także w sesji Rady Gminy Mielno, gdzie zapadła decyzja o współpracy Gminy Mielno i Zielonego Instytutu.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Zielony Instytut, Fundację Przestrzenie Dialogu i Fundację im. Róży Luksemburg.

Zobacz zdjęcia z Mielna

Zobacz prezentacje Yasuhiro Igarashi dotyczące sytuacji w Japonii

Strona 1 z 6

DEMOKRACJA ENERGETYCZNA