List do premier Kopacz ws. celów polityki klimatycznej

Zielony Instytut jest jedną z organizacji, które podpisały się pod listem do Premier polskiego rządu, Ewy Kopacz, ws. polityki klimatycznej.

Sygnatariusze listu - organizacje społeczne, przedsiębiorców i samorządów lokalnych, zwracają uwagę, że realizacji polityki klimatycznej przyczyni się do zwiększenia bezpieczeństwa energetycznego, poprawy standardu życia obywateli, stworzenia nowych miejsc pracy i ograniczenia ubóstwa energetycznego. Ich zdaniem może to przyczynić się do dalszego rozwoju gospodarczego Polski.

Pobierz list w formacie PDF

DEMOKRACJA ENERGETYCZNA: Wrześniowe wydarzenia z udziałem Zielonego Instytutu

24.09

Beata Maciejewska, prezeska Zielonego Instytutu weźmie udział w panelu dyskusyjnym "Zmiana społeczna moderowane przez OZE w Polsce", która odbędzie się w środę, 24 września podczas Międzynarodowych Targów Energii Odnawialnej i Efektywności Energetycznej RENEXPO® Poland.

Szczegółowy program i rejestracja na konferencję tutaj.

23-24.09

Dariusz Szwed, przewodniczący Rady Programowej Zielonego Instytutu weźmie udział w V Międzynarodowym Kongresie Energii Odnawialnej greenPOWER 2014.

Trzecia rocznica katastrofy w Fukushimie - relacja

W Sejmie odbyła się konferencja w 3. rocznicę katastrofy w Fukushimie: "TAK dla demokracji energetycznej, NIE dla polskiej Fukushimy", organizowana pod matronatem Wicemarszałkini Sejmu Wandy Nowickiej.

W spotkaniu wzięli udział m.in.: Janusz Pilitowski, dyrektor Departamentu Energii Odnawialnej Ministerstwa Gospodarki, posłanka Anna Grodzka i posłowie Ryszard Kalisz,Robert Biedroń i Andrzej Rozenek oraz posłowie PiS,PO,SLD i PSL a także Maciej Muskat i Iwo Łoś z Greenpeace Polska, Beata Maciejewska i Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu i Andrzej Sławiński z „Komitetu mieszkańców Nie dla atomu w Żarnowcu, gm. Krokowa”

Zobacz galerię zdjęć z wydarzenia

Zobacz zapis video konferencji prasowej

Zapis video całej konferencji

Relacja ze spotkania n.t. Fukushimy i demokracji energetycznej w Mielnie

27 listopada Zielony Instytut gościł w Mielnie, gdzie odbyło się spotkanie na temat katastrofy jądrowej w Fukushimie oraz korzyści z rozproszonej energetyki odnawialnej pod patronatem wójciny gminy Mielno Olgi Roszak-Pezały. Pojawili się na nim między innymi działacze samorządowi, dziennikarze oraz mieszkańcy okolicznych miejscowości.

Pierwsza część spotkania poświęcona była katastrofie w Fukushimie, a druga odnawialnym źródłom energii i demokracji energetycznej. 

Otwierając spotkanie wócina gminy Mielno Olga Roszak-Pezała zaznaczyła, że w lokalnym referendum mieszkańcy w blisko 95% opowiedzieli się przeciwko budowie elektrowni atomowej. Są natomiast otwarci na odnawialne źródła energii, które, w przeciwieństwie do atomu, nie zagrożą turystyce.

W swojej prezentacji na temat sytuacji w Japonii po katastrofie jądrowej w Fukushimie japoński naukowiec Yasuhiro Igarashi opowiedział, jak w praktyce wyglądał bilans strat i zysków dla mieszkańców prefektury Fukushima w związku z lokalizacją tam elektrowni atomowych.

Gościnią z Japonii była także członkini japońskiej Polonii Barbara Henmi, która przypomniała m.in. o tym, że w przeciwieństwie do wielu krajów, Polska nie ewakuowała swojej ambasady i swoich obywateli w marcu 2011 r. narażając ich życie i zdrowie.

Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu mówił o tym, jak ważne jest odzyskanie kontroli nad energią przez obywateli, co spotyka się z oporem ze strony koncernów energetycznych.

Beata Maciejewska (Fundacja Przestrzenie Dialogu, Zielony Instytut) podała wiele konkretnych przykładów na to jak OZE przynoszą lokalnym społecznościom zyski, rozwój i niezależność. 

Ekspert Ludomir Duda przypomniał, że ziemskie zasoby kończą się w zastraszającym tempie, a jedynym wyjściem dla ludzkości jest efektywność energetyczna i racjonalne gospodarowanie zasobami. W tą filozofię wpisuje się Autonomiczny Dom Dostępny, który sam zaopatruje się w energię, a koszt jego budowy nie jest większy od budynku konwencjonalnego.

Następnego dnia paneliści uczestniczyli także w sesji Rady Gminy Mielno, gdzie zapadła decyzja o współpracy Gminy Mielno i Zielonego Instytutu.

Spotkanie zostało zorganizowane przez Fundację Zielony Instytut, Fundację Przestrzenie Dialogu i Fundację im. Róży Luksemburg.

Zobacz zdjęcia z Mielna

Zobacz prezentacje Yasuhiro Igarashi dotyczące sytuacji w Japonii

Relacja z warsztatów "Demokracja energetyczna" w Szczyrku

W dniach 27 - 28 września w Szczyrku odbyły się warsztaty "Demokracja energetyczna" pod patronatem burmistrza miasta Wojciecha Bydlińskiego.

Warsztaty obejmowały m.in. następujące zagadnienia:

transformacja energetyczna:  wyzwania dla lokalnych społeczności

praktyczne strony energetyki odnawialnej i stan prawny w Polsce

oszczędzanie energii i efektywność energetyczna  w lokalnej gospodarce

zrównoważony rozwój lokalny: zielona gospodarka i zielone miejsca pracy

korzyści finansowe dla gmin i ich mieszkańców z zastosowania odnawialnych źródeł energii, w tym energetyka odnawialna w nowym okresie finansowania 2014-2020

różne formy udziału społeczności lokalnej w demokracji energetycznej

Beata Maciejewska (Zielony Instytut, Fundacja Przestrzenie Dialogu) opowiadała o tym, jakie wyzwania dla lokalnych społeczności stwarza transformacja energetyczna i demokracja energetyczna. 

Przedsiębiorca i ekspert w dziedzinie energetyki solarnej Michał Kitkowski (Sunsol) przedstawił z kolei praktyczne strony OZE i związany z nimi stan prawny.

Dariusz Szwed z Zielonego Instytutu zaprezentował ekonomiczny wymiar OZE w perspektywie lokalnej - zrównoważonego rozwoju i nowych miejsc pracy.  W oparciu o materiały Ministerstwa Rozwoju Regionalnego przygotował także prezentację o korzyściach finansowych dla gmin i ich mieszkańców z zastosowania odnawialnych źródeł energii, w tym: Funduszy europejskich 2014-2020 na rzecz rozwoju rozproszonej, obywatelskiej energetyki. 

Natomiast ekspert w dziedzinie polityki energetycznej Ludomir Duda opowiedział o oszczędzaniu energii i efektywności energetycznej.

W  warsztatach wzięły udział osoby z woj. śląskiego i małopolskiego działające w lokalnej polityce, administracji publicznej, inicjatywach społecznych lub zainteresowane rozwojem energetyki odnawialnej w swoich społecznościach.

Warsztaty zostały realizowane przez Fundację Przestrzenie Dialogu we współpracy z Zielonym Instytutem i Fundacją im. Róży Luksemburg – Przedstawicielstwo w Polsce. 

 

 

 

Strona 1 z 6

DEMOKRACJA ENERGETYCZNA